RSS feed for Alex

Alex has logged 147 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doom

Doom

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mrs Henderson Presents

Mrs Henderson Presents

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Age d'Or

L'Age d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Aristocrats

The Aristocrats

2005
×
★★
Read the review Edit this entry