Sort by

Alex has logged 95 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lawless

Lawless

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
30
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Stereo

Stereo

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry