Sort by

Alex has logged 113 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleeper

Sleeper

1973
×
★½
Edit this entry  
26
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kevin Hart: Seriously Funny

Kevin Hart: Seriously Funny

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stefan Zweig: Farewell to Europe

Stefan Zweig: Farewell to Europe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry