Sort by

Alex has logged 59 entries for films released in 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Edit this entry