RSS feed for Alex
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    Ein optisches Fest. Und storymäßig 2018 angemessen.

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

    I actually liked this more the second time. There is still no sense to Rowling's magic laws except what the plot demands, but the characters and details are really quite lovely.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★

    Eine schwache Aneinanderreihung verfilmter Anekdoten, zurechtgebogen auf eine schematische Dramaturgie. Bemerkenswert ist nur die Schlusssequenz, das epische Re-Enactment eines legendären Auftritts.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★½

    Hauptsächlich ein großes Logistikunternehmen.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

    It's like ballet.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

    It's amazing how this manages to be both very convoluted and extremely stupid.

  • The Director and The Jedi

    The Director and The Jedi

    ★★★★

    This might just end up in my top 10

  • Planet Earth II

    Planet Earth II

    ★★★

    A technical marvel. Not very excited about the storytelling.

  • The Post

    The Post

    ★★★★½

    I'm such a sucker for scripts like these.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★½

    I respected this more than I liked it.

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★½

    Special Extended Edition.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

    This movie is like a giant Bohemian Rhapsody type song. It should not be working, because there is so much in it, parts of it don't seem to make sense, and it does veer into the silly or the gratuitous, but it lands in an emotional heft which feels surprisingly satisfying. And just like that song it somehow works as a perfect piece of glorious pop, besting - in my opinion - many movies with higher or more serious ambitions.