2003

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Alien³

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Naked

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • The Silence

    ★★★★½

  • Confessions of a Dangerous Mind

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Cube

May 13

Most Watched

Finding Nemo

3 times

Spirited Away

twice

The Matrix Reloaded

twice

Last Film

Shanghai Knights

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Comedy
44 films
Thriller
29 films
Action
26 films
Adventure
23 films
Crime
21 films
Romance
16 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
13 films
Music
9 films
USA
83 films
Germany
19 films
UK
18 films
Australia
6 films
Japan
6 films
France
5 films
Canada
4 films
New Zealand
2 films
Czechia
1 film
Sweden
1 film
English
94 films
German
14 films
French
14 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Chinese
7 films
Latin
5 films
Russian
4 films
Hungarian
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

I Spy
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Besser als Schule

Films watched in 2003

  • Shanghai Knights
  • King Kong
  • Spirited Away
  • Romeo Must Die
  • Annie Hall
  • The Postman
  • Billy Elliot
  • Wag the Dog
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Mad Max
  • Alien³
  • Reservoir Dogs
  • Mystic River
  • Finding Nemo
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Evil Dead II
  • Pink Floyd - The Wall
  • Naked
  • Stagecoach
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Sleepy Hollow
  • Dangerous Liaisons
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • Clerks
  • Duel
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • In & Out
  • The Goonies
  • Intolerable Cruelty
  • The Man Who Wasn't There
  • Magnolia
  • Auto Focus
  • Phone Booth
  • The Shawshank Redemption
  • Das Boot
  • Frida
  • Prizzi's Honor
  • JFK
  • Spun
  • Dick
  • Matchstick Men
  • Freaky Friday
  • Besser als Schule
  • The Miracle of Bern
  • 11:14
  • Seabiscuit
  • Jet Lag
  • Identity
  • Down with Love
  • The Recruit
  • The Italian Job
  • Goldfinger
  • Distant Lights
  • Finding Nemo
  • Daddy Day Care
  • Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life
  • A Few Good Men
  • Flirting with Disaster
  • Primary Colors
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Werner - Gekotzt wird später!
  • Princess Mononoke
  • Katzelmacher
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Nick of Time
  • The Rules of Attraction
  • The Meaning of Life
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Silence
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Wayne's World 2
  • Wayne's World
  • Sinbad
  • Fight Club
  • Blue Velvet
  • The Grifters
  • Spirited Away
  • Live and Let Die
  • Yellow Submarine
  • Singin' in the Rain
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Welcome to Collinwood
  • Finding Nemo
  • Smoke
  • L.A. Confidential
  • Farewell, My Lovely
  • Adaptation.
  • Rushmore
  • The Royal Tenenbaums
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Pink Floyd - The Wall
  • A Hard Day's Night
  • Hero
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • The Matrix Reloaded
  • Just Married
  • Showtime
  • I Spy
  • Cube

Highly rated films Alex missed

  • Oldboy
  • Memories of Murder
  • Los Angeles Plays Itself
  • The Return
  • Come and Go
  • The Fog of War
  • Tokyo Godfathers
  • The Story of Marie and Julien

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more