2004

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Testament of Orpheus

    ★★★★★

  • Sky Captain and the World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • 21 Grams

    ★★★★½

  • Team America: World Police

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★½

  • Girl with a Pearl Earring

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 190 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

The Crimson Rivers

Jan 2

Most Watched

The Incredibles

twice

Finding Nemo

twice

Der Wixxer

twice

Last Film

The Incredibles

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
95 films
Comedy
72 films
Adventure
42 films
Thriller
36 films
Action
34 films
Fantasy
34 films
Romance
32 films
Crime
31 films
Family
30 films
Animation
24 films
USA
143 films
UK
40 films
Germany
25 films
France
20 films
Italy
11 films
Sweden
4 films
Australia
3 films
Luxembourg
3 films
Netherlands
3 films
Denmark
3 films
English
171 films
French
34 films
German
22 films
Spanish
19 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Chinese
6 films
Hungarian
4 films
Portuguese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Catwoman
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Sams in Gefahr
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2004

  • The Incredibles
  • Love Actually
  • King of Kings
  • The Polar Express
  • Shadow of the Vampire
  • The Prince of Egypt
  • Flight of the Phoenix
  • Sweet Sixteen
  • Mystery Science Theater 3000: The Movie
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • 8 Women
  • Ocean's Twelve
  • Garden State
  • Beyond the Sea
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Passion of the Christ
  • The Incredibles
  • American Graffiti
  • Shallow Grave
  • Alexander
  • Finding Nemo
  • The Pilgrim
  • Der Wixxer
  • The Ninth Day
  • Chaplin
  • The Gold Rush
  • Testament of Orpheus
  • Fame
  • 21 Grams
  • Team America: World Police
  • The Stepford Wives
  • S1m0ne
  • Born on the Fourth of July
  • Nixon
  • This Is Spinal Tap
  • The Blood of a Poet
  • Breathless
  • The Chronicles of Riddick
  • Red River
  • Natural Born Killers
  • Strictly Ballroom
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Back to Gaya
  • Braveheart
  • Show Me Love
  • A Boy and His Dog
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Medea
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Five Times Two
  • Bedazzled
  • M
  • Un Chien Andalou
  • The Cars That Ate Paris
  • Birth of a Nation
  • Quadrophenia
  • The 13th Floor
  • The Doors
  • Orpheus
  • Girl with a Pearl Earring
  • Trainspotting
  • The Terminal
  • The Searchers
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge
  • Die Nibelungen: Siegfried
  • Pearl Harbor
  • Timeline
  • Swimming Pool
  • Noises Off...
  • Shark Tale
  • Shrek 2
  • The Clearing
  • Evita
  • Coffee and Cigarettes
  • Downfall
  • The Mexican
  • Hercules
  • Badlands
  • Bad Santa
  • 13 Going on 30
  • Immortal
  • Rob Roy
  • Donnie Darko
  • Irma la Douce
  • Dr. No
  • De-Lovely
  • The Ladykillers
  • Home on the Range
  • The Last Temptation of Christ
  • The Avengers
  • Shaun of the Dead
  • The Bourne Supremacy
  • State and Main
  • Apocalypse Now
  • 28 Days Later
  • Catwoman
  • Bad Education
  • Holes
  • Shaun of the Dead
  • Bubba Ho-tep
  • Super Size Me
  • Miller's Crossing
  • La Dolce Vita
  • Night Falls on Manhattan
  • Fahrenheit 9/11
  • Annie Hall
  • Punch-Drunk Love
  • Dancer in the Dark
  • Citizen Kane
  • Big Trouble
  • Jersey Girl
  • The Emperor's New Groove
  • Hellboy
  • Peter Pan
  • North by Northwest
  • Spider-Man 2
  • With Every Heartbeat
  • Shrek 2
  • Elf
  • Intolerable Cruelty
  • Absolute Beginners
  • Titan A.E.
  • Human Nature
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Tarzan
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • 50 First Dates
  • Finding Nemo
  • 2001: A Space Odyssey
  • Pulp Fiction
  • Mulan
  • Der Wixxer
  • Monsters
  • The Triplets of Belleville
  • Breakfast at Tiffany's
  • Schultze Gets the Blues
  • A Clockwork Orange
  • Elephant
  • Fantasia 2000
  • Quadrophenia
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Apollo 13
  • Shrek
  • Toy Story
  • Black Hawk Down
  • Tommy
  • Big Fish
  • The Day the Earth Stood Still
  • Gothika
  • Help!
  • Lawrence of Arabia
  • Airplane!
  • The Comfort of Strangers
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Great Dictator
  • The Polar Bear
  • Lethal Weapon
  • Punch-Drunk Love
  • Forrest Gump
  • The Princess Bride
  • Young Frankenstein
  • The Mummy Returns
  • Brother Bear
  • Scary Movie 3
  • The Ref
  • The Virgin Suicides
  • The Hurricane
  • Something's Gotta Give
  • X2
  • Old School
  • Jimmy Neutron: Boy Genius
  • Whale Rider
  • The Game
  • High Fidelity
  • Very Bad Things
  • Underworld
  • The Usual Suspects
  • Herr Lehmann
  • The Company of Wolves
  • Star Trek: First Contact
  • Sams in Gefahr
  • Dancer in the Dark
  • Lost in Translation
  • The Postman Always Rings Twice
  • Stuck on You
  • The Crimson Rivers

Highly rated films Alex missed

  • Nobody Knows
  • Tropical Malady
  • The Power of Nightmares
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • The Weeping Meadow
  • 3-Iron
  • Turtles Can Fly
  • Mysterious Skin

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more