2005

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • The Celebration

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Collateral

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★★½

  • Amadeus

    ★★★★½

  • The Crying Game

    ★★★★½

  • A Short Film About Love

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • Dogville

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • Contempt

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Beauty and the Beast

Jan 2

Last Film

Rumor Has It...

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
96 films
Comedy
48 films
Romance
36 films
Thriller
27 films
Sci Fi
22 films
Adventure
19 films
Crime
18 films
Family
15 films
Fantasy
14 films
Animation
14 films
USA
94 films
France
22 films
UK
21 films
Germany
15 films
Italy
11 films
Japan
8 films
Sweden
6 films
Spain
4 films
Ireland
3 films
English
117 films
French
24 films
German
22 films
Spanish
20 films
Italian
12 films
Japanese
10 films
Russian
5 films
Swedish
4 films
Polish
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Doom
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

One Day in Europe
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2005

  • Rumor Has It...
  • The Importance of Being Earnest
  • The Untouchables
  • Mostly Martha
  • The Family Stone
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • King Kong
  • Doom
  • Amadeus
  • The Crying Game
  • The Tempest
  • A Short Film About Love
  • Clueless
  • Mrs Henderson Presents
  • Vivre Sa Vie
  • Mulholland Drive
  • Bicycle Thieves
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Pierrot le Fou
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Breathless
  • Lost in Translation
  • Chinatown
  • Where Is My Friend's House?
  • Dogville
  • Early Summer
  • Repulsion
  • The Passenger
  • Contempt
  • Corpse Bride
  • Man with a Movie Camera
  • Kino Eye
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Broken Flowers
  • Rear Window
  • Vertigo
  • Y Tu Mamá También
  • Battleship Potemkin
  • Strangers on a Train
  • Shadow of a Doubt
  • L'Âge d'Or
  • Oliver Twist
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Silence
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Dreams That Money Can Buy
  • Persona
  • The Seventh Seal
  • The Aristocrats
  • Wild Strawberries
  • His Girl Friday
  • 8½
  • Must Love Dogs
  • The Mirror Has Two Faces
  • Once Upon a Time in the West
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Land of the Dead
  • Lords of Dogtown
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Batman Begins
  • Amores perros
  • The Celebration
  • Duck Soup
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Island
  • Sweet Home Alabama
  • Madagascar
  • Howl's Moving Castle
  • The Spanish Apartment
  • Jungle Fever
  • Manhattan
  • Sin City
  • War of the Worlds
  • Sunset Boulevard
  • When Brendan Met Trudy
  • The War of the Worlds
  • Garden State
  • Waking Life
  • Roman Holiday
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Shoot the Piano Player
  • American Wedding
  • Peter Pan
  • Cinderella
  • Rashomon
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • One Day in Europe
  • The Final Cut
  • Being Julia
  • Beetlejuice
  • Big Fish
  • Collateral
  • The 400 Blows
  • The Village
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Jules and Jim
  • Jesus Christ Superstar
  • Spanglish
  • Solaris
  • Dreamship Surprise - Period 1
  • Robin Hood: Men in Tights
  • The Commitments
  • Gigantics
  • Layer Cake
  • Bambi
  • Oliver & Company
  • Robots
  • Ghost in the Shell
  • The Sea Inside
  • Twin Sisters
  • School of Rock
  • Napoleon Dynamite
  • Closer
  • Finding Neverland
  • The Adventures of Robin Hood
  • Toy Story 2
  • Romeo + Juliet
  • Equilibrium
  • The Children's Hour
  • Million Dollar Baby
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Ray
  • Airplane!
  • Sideways
  • I Heart Huckabees
  • A Very Long Engagement
  • Avalon
  • Barton Fink
  • Malcolm X
  • 2046
  • Orphans
  • Braindead
  • The Aviator
  • The Thin Red Line
  • The Assassination of Richard Nixon
  • THX 1138
  • Kinsey
  • Notting Hill
  • Hulk
  • Boys Don't Cry
  • Sweet Sixteen
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Killing
  • Beauty and the Beast

Highly rated films Alex missed

  • No Direction Home: Bob Dylan
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Caché
  • Earthlings
  • 49 Up
  • Pride & Prejudice
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Linda Linda Linda

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more