2006

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Open Range

Jan 4

Most Watched

Children of Men

twice

Last Film

The Lord of the Rings: The Two Towers

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
104 films
Comedy
48 films
Thriller
39 films
Romance
33 films
Action
29 films
Adventure
29 films
Fantasy
27 films
Crime
22 films
Family
19 films
Mystery
19 films
USA
108 films
UK
30 films
Germany
29 films
France
21 films
Canada
9 films
Italy
7 films
Japan
5 films
Spain
4 films
Denmark
3 films
English
130 films
French
27 films
German
26 films
Spanish
14 films
Italian
10 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
Arabic
4 films
Japanese
4 films
Czech
3 films

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Mirror
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Eragon
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Sunny

Films watched in 2006

  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Team America: World Police
  • The Holiday
  • Children of Men
  • Faust
  • The Ant Bully
  • Lady in the Water
  • Little Miss Sunshine
  • Eragon
  • Pan's Labyrinth
  • A Scanner Darkly
  • The Nightmare Before Christmas
  • Apocalypto
  • Deadlock
  • Nimmermeer
  • Supermarket
  • Sunny
  • Valerie
  • Children of the Moon
  • Vineta
  • Slumming
  • Four Minutes
  • Casino Royale
  • The Queen
  • The Wild
  • Flushed Away
  • The Lion King
  • Final Destination 2
  • The Prestige
  • Laurel Canyon
  • The Departed
  • Happy Feet
  • All the King's Men
  • The Saddest Music in the World
  • Jurassic Park
  • Brick
  • Tron
  • Shrek 2
  • Germany: A Summer's Fairytale
  • Pride and Prejudice
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • The Producers
  • Rope
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • A Good Year
  • Children of Men
  • The Last Kiss
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Save the Last Dance
  • Tideland
  • Pink Floyd: Live at Pompeii
  • The Lake House
  • Romeo and Juliet
  • The Black Dahlia
  • Howards End
  • The Fifth Element
  • The Beach
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Science of Sleep
  • Monster House
  • Snakes on a Plane
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Trainspotting
  • The Devil Wears Prada
  • Volver
  • Superman Returns
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Miami Vice
  • How Much Do You Love Me?
  • Nightwatch
  • Following
  • Over the Hedge
  • Poseidon
  • The Graduate
  • Cars
  • Thank You for Smoking
  • The Swimmer
  • Around the World in 80 Days
  • Angel-A
  • Top Gun
  • Millions
  • Garden State
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Dinosaur
  • The Omen
  • X-Men
  • The Da Vinci Code
  • X-Men: The Last Stand
  • Mission: Impossible III
  • The Motorcycle Diaries
  • Inside Man
  • Forrest Gump
  • Edward Scissorhands
  • Django
  • Monsters, Inc.
  • Annie Hall
  • Ice Age: The Meltdown
  • Pink Floyd - The Wall
  • The Squid and the Whale
  • The Three Burials of Melquiades Estrada
  • The New World
  • Sonatine
  • Transamerica
  • The Conversation
  • The Lady and the Duke
  • The Sound of Music
  • V for Vendetta
  • Gilda
  • Easy Rider
  • Syriana
  • The Elephant Man
  • Yojimbo
  • Capote
  • Paris
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • MirrorMask
  • Good Night
  • Vagabond
  • Solaris
  • Pusher
  • The Blue Angel
  • The Scarlet Empress
  • My Way Home
  • My Ain Folk
  • My Childhood
  • The Cook
  • Lost Highway
  • Saturday Night Fever
  • Timecode
  • Memento
  • Russian Ark
  • Walk the Line
  • THX 1138
  • Orlando
  • Performance
  • The Double Life of Véronique
  • Munich
  • The Big Sleep
  • Mirror
  • Shakespeare in Love
  • Jarhead
  • West Side Story
  • Diary of a Country Priest
  • Muriel, or the Time of Return
  • The Princess Bride
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The 40 Year Old Virgin
  • The Man Without a Past
  • Ashura
  • Being John Malkovich
  • Trouble Every Day
  • La Jetée
  • Breakfast on Pluto
  • The Butterfly Effect
  • The Last Laugh
  • Zoolander
  • Raise the Red Lantern
  • Brokeback Mountain
  • Nosferatu
  • The Big Lebowski
  • Open Range

Highly rated films Alex missed

  • Syndromes and a Century
  • Lake of Fire
  • Colossal Youth
  • This Is England
  • Jane Eyre
  • Memories of Matsuko
  • Still Life
  • Election 2

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more