2007

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • Dodsworth

    ★★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • Sunshine

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 157 Films watched
  • 13.1 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Return of the King

Jan 14

Most Watched

Hot Fuzz

twice

The Emperor's New Groove

twice

I Am a Fugitive from a Chain Gang

twice

Last Film

Hot Fuzz

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Comedy
47 films
Romance
41 films
Thriller
29 films
Adventure
25 films
Fantasy
21 films
Action
21 films
Sci Fi
20 films
Crime
17 films
Family
16 films
USA
116 films
UK
34 films
Germany
14 films
France
11 films
Japan
7 films
Canada
5 films
India
3 films
Spain
2 films
Italy
2 films
Hong Kong
2 films
English
136 films
French
27 films
German
22 films
Spanish
16 films
Italian
10 films
Russian
8 films
Japanese
7 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Next
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Cargo

Films watched in 2007

  • Hot Fuzz
  • The Golden Compass
  • Enchanted
  • The Emperor's New Groove
  • Cet Amour-là
  • Leroy
  • Days of Heaven
  • You Can Count on Me
  • Harold and Maude
  • Persepolis
  • Teeth of Love
  • The Ogre
  • Shrek the Third
  • Deichking
  • Der Letzte macht das Licht aus
  • Gandhi
  • Pretty Woman
  • The Tiger of Eschnapur
  • The Coast Guard
  • Dark Blue Almost Black
  • The Mourning Forest
  • Lost in La Mancha
  • Romance
  • Atonement
  • Brand Upon the Brain!
  • Beowulf
  • The Life and Death of Peter Sellers
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Sicko
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Perfect Blue
  • The Science of Sleep
  • Ratatouille
  • Raging Bull
  • Ocean's Thirteen
  • The Talented Mr. Ripley
  • The Bourne Ultimatum
  • And Along Come Tourists
  • Paris
  • The Majestic
  • A Bug's Life
  • Together
  • Grave Decisions
  • 8 Mile
  • The Magnificent Seven
  • Knocked Up
  • Hairspray
  • Transformers
  • Kiss Me Deadly
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • To Be or Not to Be
  • Counsellor at Law
  • Dodsworth
  • The Best Years of Our Lives
  • Gold Diggers of 1933
  • It's a Wonderful Life
  • Casablanca
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Gone with the Wind
  • Grand Hotel
  • The Simpsons Movie
  • Frankenstein
  • Blade Runner
  • Star Wars
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Stranger Than Fiction
  • Metropolis
  • Sunshine
  • Millions
  • 28 Days Later
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Beach
  • Trainspotting
  • Bridge to Terabithia
  • Shallow Grave
  • Hot Fuzz
  • It Happened One Night
  • Zodiac
  • Next
  • The Namesake
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • A Life Less Ordinary
  • Clerks II
  • Alien
  • The Lives of Others
  • Ravenous
  • 28 Weeks Later
  • Rebecca
  • Bend It Like Beckham
  • All About Eve
  • High Sierra
  • The Third Man
  • Woman in the Moon
  • The Life of Emile Zola
  • 42nd Street
  • The Roaring Twenties
  • The Bride of Frankenstein
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Zodiac
  • Happy Feet
  • TMNT
  • Straw Dogs
  • Spider-Man 3
  • Bud Abbott and Lou Costello in Hollywood
  • Things to Come
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Cargo
  • Little Children
  • The Milkwoman
  • Paprika
  • Strawberry Shortcakes
  • To Have and Have Not
  • The History Boys
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Little Caesar
  • Frankenstein
  • Morocco
  • Duel in the Sun
  • A Star Is Born
  • Meet the Robinsons
  • Notorious
  • Grand Hotel
  • On the Town
  • Sunshine
  • The Jazz Singer
  • Music and Lyrics
  • Captain Blood
  • 300
  • Meet Me in St. Louis
  • Bringing Up Baby
  • Dracula
  • Foolish Wives
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Full Metal Village
  • The Emperor's New Groove
  • Notes on a Scandal
  • Marie Antoinette
  • Flags of Our Fathers
  • Half Nelson
  • The Last Waltz
  • The Good Shepherd
  • Smokin' Aces
  • Night at the Museum
  • My Big Fat Greek Wedding
  • The Fountain
  • Babel
  • The Last King of Scotland
  • This Film Is Not Yet Rated
  • The Good German
  • Sin City
  • 8½
  • Dreamgirls
  • Boogie Nights
  • The Lord of the Rings: The Return of the King

Highly rated films Alex missed

  • Playing
  • Heima
  • At Sea
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • My Winnipeg
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • In the Shadow of the Moon

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more