2009

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • High Noon

    ★★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★½

  • The City of Lost Children

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • La Strada

    ★★★★½

  • Hunger

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Monster's Ball

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Get Smart

Jan 3

Last Film

On the Waterfront

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
72 films
Comedy
40 films
Thriller
31 films
Action
25 films
Romance
22 films
Adventure
21 films
Sci Fi
19 films
Family
16 films
Animation
15 films
Mystery
13 films
USA
98 films
Germany
29 films
UK
27 films
France
11 films
Canada
5 films
New Zealand
4 films
Italy
4 films
Japan
3 films
Spain
3 films
Denmark
2 films
English
111 films
German
23 films
French
15 films
Spanish
14 films
Italian
9 films
Russian
5 films
Chinese
5 films
Hindi
3 films
Japanese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

2012
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Melodies of Spring

Films watched in 2009

  • On the Waterfront
  • The Hurt Locker
  • Das Baby mit dem Goldzahn
  • Scary Movie 3
  • The Princess and the Frog
  • Where the Wild Things Are
  • High Noon
  • Avatar
  • The General
  • State of Play
  • The Wild Bunch
  • A Christmas Carol
  • Dirty Dancing
  • Macross Frontier: The False Songstress
  • Rio Bravo
  • Ninja Assassin
  • 2012
  • Keine Angst
  • The Lost Honor of Katharina Blum
  • Big Man Japan
  • What You Don't See
  • Thousand Oceans
  • Kronos
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • The City of Lost Children
  • King Kong
  • You, the Living
  • I Sell The Dead
  • Songs from the Second Floor
  • (Half) the Time of My Life
  • The Dark Knight
  • Wings of Desire
  • The White Ribbon
  • Children of Men
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Jaws
  • My Name is Jerry
  • Fantastic Mr. Fox
  • (500) Days of Summer
  • The Dark Crystal
  • 12 Angry Men
  • Serenity
  • Reality Bites
  • La Strada
  • Moonwalker
  • Pandorum
  • The Philadelphia Story
  • Up
  • Patton
  • Hunger
  • Die Reise nach Wien
  • Daughters of Darkness
  • Funny People
  • District 9
  • Taking Woodstock
  • Manhunter
  • Love Me If You Dare
  • Forbidden Planet
  • Moon
  • Under the Bridges
  • Bronson
  • Inglourious Basterds
  • Lissi and the Wild Emperor
  • Coraline
  • The Bridge
  • Public Enemies
  • All Quiet on the Western Front
  • Platoon
  • The Great Escape
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Che: Part Two
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • In the Valley of Elah
  • Road to Perdition
  • Drag Me to Hell
  • The Hangover
  • M*A*S*H
  • Full Metal Jacket
  • Where the Truth Lies
  • Secretary
  • Terminator Salvation
  • Superbad
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Angels & Demons
  • Fitzcarraldo
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Underworld
  • The Great Mouse Detective
  • Becoming Jane
  • Bobby
  • Eagle vs Shark
  • The Terminator
  • Star Trek
  • The Jungle Book
  • Pinocchio
  • Changeling
  • Doubt
  • Yes Man
  • The Wrestler
  • Gosford Park
  • There's No Business Like Show Business
  • Jackie Brown
  • Blood Diamond
  • Monsters vs Aliens
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Monster's Ball
  • Watchmen
  • The Human Stain
  • Surf's Up
  • The Constant Gardener
  • Hairspray
  • Slumdog Millionaire
  • Eastern Promises
  • Milk
  • Melodies of Spring
  • Man on the Moon
  • Lars and the Real Girl
  • Giant
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Any Given Sunday
  • Tropic Thunder
  • Bolt
  • Be Kind Rewind
  • Revolutionary Road
  • The Machinist
  • The Class
  • The Good Thief
  • The Pearl Color
  • Get Smart

Highly rated films Alex missed

  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • Mother
  • The Cove
  • City of Life and Death
  • The White Meadows
  • 3 Idiots
  • Fish Story

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more