2010

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Inception

    ★★★★★

  • East of Eden

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • The Kids Are All Right

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Love Exposure

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Talk to Her

    ★★★★½

  • All About My Mother

    ★★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 179 Films watched
  • 14.9 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

The 39 Steps

Jan 3

Most Watched

Despicable Me

twice

Inception

twice

Crazy Heart

twice

Last Film

Barry Lyndon

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
105 films
Comedy
51 films
Thriller
36 films
Romance
29 films
Adventure
27 films
Crime
26 films
Action
26 films
Family
24 films
Animation
22 films
Fantasy
22 films
USA
119 films
UK
31 films
France
28 films
Germany
24 films
Spain
8 films
Canada
5 films
Poland
4 films
Italy
4 films
Czechia
3 films
Austria
3 films
English
142 films
French
22 films
German
21 films
Spanish
17 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Japanese
4 films
Polish
4 films
Dutch
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sex and the City 2
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Portrait of the Fighter as a Young Man

Films watched in 2010

  • Barry Lyndon
  • Despicable Me
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Cloverfield
  • Stomp the Yard
  • Ratatouille
  • The Omega Man
  • Monsters
  • Synecdoche, New York
  • Soylent Green
  • Inception
  • The Kids Are All Right
  • Megamind
  • Dawn of the Dead
  • This Is Spinal Tap
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Alice in the Cities
  • Gainsbourg: A Heroic Life
  • The Secret in Their Eyes
  • The Coming Days
  • Son of Rambow
  • Tangled
  • Requiem for a Dream
  • Fantasia
  • Some Like It Hot
  • The Other Guys
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Adam's Apples
  • Tron
  • Zombieland
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • The Right Stuff
  • Love Exposure
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Road
  • Pineapple Express
  • 28 Weeks Later
  • Death at a Funeral
  • The Doors: When You're Strange
  • The Sweet Hereafter
  • Green Zone
  • Leatherheads
  • The Social Network
  • Shaun of the Dead
  • Talk to Her
  • Ponyo
  • Get Him to the Greek
  • Pianomania
  • The Rescuers
  • Despicable Me
  • How I Ended This Summer
  • Unforgiven
  • The American
  • All About My Mother
  • The Jungle Book
  • Resident Evil: Afterlife
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Where the Wild Things Are
  • East of Eden
  • The Ice Storm
  • A Turtle's Tale: Sammy's Adventures
  • The Expendables
  • Mary and Max
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Arsenic and Old Lace
  • The Misfortunates
  • The Wizard of Oz
  • Shortbus
  • Rocky IV
  • The Producers
  • Rocky III
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • The Haunting
  • Ocean's Eleven
  • Roma
  • The Lovely Bones
  • Kick-Ass
  • Heaven
  • Dumbo
  • Inception
  • Micmacs
  • Anatomy of a Murder
  • 99 francs
  • The Princess and the Warrior
  • Domino
  • The Fall
  • Shrek Forever After
  • Toy Story 3
  • Wintersleepers
  • Deadly Maria
  • Sex
  • Four Rooms
  • Amélie
  • Hiroshima Mon Amour
  • Lilo & Stitch
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Vincent Wants to Sea
  • Rocky II
  • The Hustler
  • I Love You
  • The Grapes of Wrath
  • Across the Universe
  • The Night of the Hunter
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • Sex and the City 2
  • An American in Paris
  • Code 46
  • Irina Palm
  • The Colour of Magic
  • Witness for the Prosecution
  • Being There
  • Robin Hood
  • City of God
  • Lourdes
  • A Single Man
  • Clash of the Titans
  • Fantastic Planet
  • Everything is Illuminated
  • An American Werewolf in London
  • Pan's Labyrinth
  • Greenberg
  • Legion
  • My Kid Could Paint That
  • Brooklyn's Finest
  • Waltz with Bashir
  • Laura
  • The Departed
  • Three Colors: Blue
  • The Fabulous World of Jules Verne
  • Jurassic Park III
  • How to Train Your Dragon
  • The African Queen
  • Crazy Heart
  • We Own the Night
  • Troubled Water
  • The Blind Side
  • Crazy Heart
  • The Manchurian Candidate
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • An Education
  • Stalker
  • Rock It!
  • Alice in Wonderland
  • Precious
  • Mean Streets
  • The Book of Eli
  • Horton Hears a Who!
  • Shutter Island
  • Troy
  • Avatar
  • The French Connection
  • The Men Who Stare at Goats
  • Schindler's List
  • Southland Tales
  • Kawasaki's Rose
  • For the Good of Others
  • The Deer Hunter
  • Portrait of the Fighter as a Young Man
  • The Ghost Writer
  • Sex & Drugs & Rock & Roll
  • Life Is Beautiful
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Up in the Air
  • Il Divo
  • Looking for Eric
  • Let the Right One In
  • A Serious Man
  • A History of Violence
  • Silentium
  • The Straight Story
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • 13 Semester
  • The 39 Steps

Highly rated films Alex missed

  • Incendies
  • Stranger Things
  • Senna
  • This Is England '86
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Louis C.K.: Hilarious

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more