2011

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Cave of Forgotten Dreams

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • 127 Hours

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • The Ides of March

    ★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 164 Films watched
  • 13.7 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

In Bruges

Jan 1

Last Film

Bridget Jones: The Edge of Reason

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
87 films
Comedy
56 films
Adventure
38 films
Family
28 films
Action
27 films
Thriller
27 films
Fantasy
24 films
Romance
23 films
Animation
18 films
Sci Fi
18 films
USA
100 films
Germany
30 films
UK
27 films
France
23 films
Italy
6 films
Japan
6 films
Spain
5 films
New Zealand
5 films
Canada
4 films
Sweden
4 films
English
130 films
French
36 films
German
27 films
Italian
17 films
Arabic
10 films
Japanese
9 films
Spanish
9 films
Czech
5 films
Russian
5 films
Swedish
5 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Captain America
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Dark Fall

Films watched in 2011

  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Philadelphia
  • Sherlock Holmes
  • The Ides of March
  • Minority Report
  • The Muppet Christmas Carol
  • Bridesmaids
  • The Pink Panther
  • Orly
  • The Infidel
  • Policeman
  • A Dangerous Method
  • The Mole
  • Four Lions
  • Dark Fall
  • Kooky
  • Carnage
  • The Godfather: Part II
  • Long Live Life
  • Yuki & Nina
  • White Material
  • Chelsea on the Rocks
  • Choke
  • Confidence
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Cinema Paradiso
  • Crulic: The Path to Beyond
  • Summer Wars
  • The Informant!
  • The Lion King
  • Jane Eyre
  • The Names of Love
  • Mammuth
  • Hancock
  • The Adventures of Tintin
  • Say Anything...
  • The Future
  • 9
  • Me and You and Everyone We Know
  • Men On The Bridge
  • People I Know
  • The Man Who Cried
  • Certified Copy
  • LennoNYC
  • Stalag 17
  • Rogue Trader
  • Goodnight Nobody
  • The Godfather
  • Melancholia
  • Blazing Saddles
  • Anonymous
  • Walkabout
  • Iron Man
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Amer
  • The Big Brass Ring
  • The Well Digger's Daughter
  • The Snows of Kilimanjaro
  • The Guard
  • Big
  • The Red Spot
  • Adams Ende
  • He's Just Not That Into You
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • Microphone
  • Hierro
  • In Her Skin
  • The Simpsons Movie
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Midnight in Paris
  • A Screaming Man
  • World's Greatest Dad
  • 678
  • Waking Sleeping Beauty
  • Trafic
  • Chicago 10
  • Paul
  • Attack the Block
  • 30 Minutes or Less
  • Another Earth
  • Watchmen
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Cowboys & Aliens
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Captain America
  • Beginners
  • Glory
  • Inglourious Basterds
  • Akira
  • The Social Network
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Town
  • The Sword in the Stone
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Soul Kitchen
  • The Tree of Life
  • Robin Hood
  • Amarcord
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Hanna
  • A Town Called Panic
  • WALL·E
  • Angel Heart
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • My Führer
  • The NeverEnding Story
  • In China They Eat Dogs
  • Ronja Robbersdaughter
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Rain Man
  • The Last Samurai
  • Fanny & Alexander
  • Thor
  • A Night at the Opera
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Bambi
  • Fantastic Four
  • Up
  • Rio
  • Summer in Berlin
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Dog Day Afternoon
  • Sucker Punch
  • Once
  • The Marriage of Maria Braun
  • Bad Lieutenant
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Exorcist
  • Whiskey with Vodka
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Rango
  • The Piano
  • True Grit
  • Pina
  • Gnomeo & Juliet
  • The Aristocats
  • Night Watch
  • The King's Speech
  • Cars
  • 127 Hours
  • No Strings Attached
  • Seven Samurai
  • Gandu
  • This Is It
  • Black Swan
  • Down by Law
  • TRON: Legacy
  • The Apartment
  • The Stockholm Syndrome
  • Mon Oncle
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • The Green Hornet
  • A Prophet
  • The Mist
  • Aguirre: The Wrath of God
  • Chasing Amy
  • The Lake House
  • In Bruges

Highly rated films Alex missed

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • Drive
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Oslo, August 31st

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more