2013

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Broken Circle Breakdown

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Wolf Children

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Traffic

    ★★★★

  • Tyrannosaur

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • Trance

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 190 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Tinker

Jan 1

Most Watched

Enter the Void

twice

Gravity

twice

The Wolverine

twice

Last Film

Inside Llewyn Davis

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
108 films
Comedy
47 films
Adventure
37 films
Thriller
37 films
Action
35 films
Romance
32 films
Sci Fi
31 films
Fantasy
27 films
Animation
27 films
Family
24 films
USA
106 films
UK
35 films
Germany
29 films
France
29 films
Belgium
9 films
Italy
8 films
Japan
7 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Mexico
4 films
English
141 films
German
26 films
French
24 films
Spanish
22 films
Japanese
10 films
Chinese
4 films
Italian
4 films
Arabic
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

G.I. Joe: Retaliation
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Endzeit

Films watched in 2013

  • Inside Llewyn Davis
  • 5 Centimeters per Second
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Big Lebowski
  • Spring Breakers
  • Speed
  • Manual of Love
  • Frozen
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Suck Me Shakespeer
  • Enter the Void
  • Enter the Void
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Point Blank
  • Coraline
  • The Hunger Games
  • Bethlehem
  • Almanya: Welcome to Germany
  • We Are What We Are
  • A House of Your Dreams
  • 22nd of May
  • Erin Brockovich
  • When the Wind Blows
  • Ferris Bueller's Day Off
  • 7 Days in Havana
  • Gravity
  • Detachment
  • Thor: The Dark World
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Stranger by the Lake
  • Nowhere Boy
  • Un p’tit gars de Ménilmontant
  • Moon Man
  • Gravity
  • A Liar's Autobiography: The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman
  • Finsterworld
  • Rise of the Guardians
  • The Place Promised in Our Early Days
  • Traffic
  • Starlet
  • Come Early Morning
  • Rush
  • Vinyan
  • Tango Libre
  • How to Train Your Dragon
  • The World's End
  • Tyrannosaur
  • Jurassic Park
  • Haywire
  • Hotel Transylvania
  • 28 Days Later
  • Contagion
  • Trance
  • Slumdog Millionaire
  • Elysium
  • Whatever Works
  • White House Down
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Harold and Maude
  • Annie Hall
  • When Harry Met Sally...
  • Killing Them Softly
  • This Is the End
  • Mexican Ritual
  • The Shooter
  • Mr. Bug Goes to Town
  • The Congress
  • The Company You Keep
  • The Wolverine
  • Side by Side
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Westworld
  • Pacific Rim
  • Primer
  • Notorious
  • The Wolverine
  • Going Places
  • Despicable Me 2
  • Argo
  • Wetlands
  • Hot Fuzz
  • Wir können auch anders ...
  • World War Z
  • The Lone Ranger
  • An American Tail
  • The Place Beyond the Pines
  • Slovenian Girl
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Man of Steel
  • Monsters University
  • Our Day Will Come
  • Frances Ha
  • The Secret of Kells
  • Now You See Me
  • 11 Freundinnen
  • Home from Home
  • Epic
  • The Time Machine
  • Fast Five
  • Amador
  • Aladdin
  • ParaNorman
  • Sons of Norway
  • The Great Gatsby
  • 3 Zimmer/Küche/Bad
  • It Might Get Loud
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Star Trek Into Darkness
  • Iron Man 3
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Before Midnight
  • Coffee and Cigarettes
  • Pinocchio
  • Kirikou and the Men and Women
  • The Suicide Shop
  • Ernest & Celestine
  • I Walked with a Zombie
  • I Give It a Year
  • Away We Go
  • Savage Grace
  • No
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • John Carter
  • Die Hard: With a Vengeance
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Cinderella
  • Moon
  • Momo
  • On the Other Side of the Tracks
  • Return of the Jedi
  • Wolf Children
  • Wolf Children
  • Children Who Chase Lost Voices
  • Oz the Great and Powerful
  • Yossi
  • 678
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The City Below
  • I Am Guilty
  • Les Misérables
  • In This Very Moment
  • The Shop Around the Corner
  • Beautiful Creatures
  • Mr. Nice
  • Eulogy
  • 21 Jump Street
  • Harmony Lessons
  • Dark Blood
  • White Night
  • Salma
  • Lost Place
  • Concussion
  • Endzeit
  • Habi, The Foreigner
  • The Broken Circle Breakdown
  • Interior. Leather Bar.
  • The Best Offer
  • Reaching for the Moon
  • Computer Chess
  • Cold Bloom
  • Yesterday Never Ends
  • Maladies
  • Gloria
  • The Town of Whales
  • Born This Way
  • Lovelace
  • Kill Your Darlings
  • A Single Shot
  • Free Fall
  • Don Jon
  • The Daughter
  • Killing Strangers
  • Zero Dark Thirty
  • Sightseers
  • Flight
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Tangled
  • Django Unchained
  • Celeste & Jesse Forever
  • Life in a Day
  • The Passion of Darkly Noon
  • The Black Hole
  • Grill Point
  • Dust On Our Hearts
  • Life of Pi
  • Die Partei
  • Lore
  • Silver Linings Playbook
  • Tinker

Highly rated films Alex missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more