2014

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Mommy

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★½

  • Dead Man Walking

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Amour

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★

  • One, Two, Three

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Pacific Rim

Jan 11

Most Watched

Captain America: The Winter Soldier

twice

The Grand Budapest Hotel

twice

Last Film

Paddington

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
56 films
Sci Fi
30 films
Adventure
30 films
Action
25 films
Comedy
25 films
Thriller
22 films
Animation
19 films
Family
18 films
Romance
14 films
Fantasy
12 films
USA
69 films
France
21 films
UK
20 films
Germany
12 films
Belgium
8 films
Canada
6 films
Japan
5 films
Denmark
5 films
Australia
4 films
Switzerland
3 films
English
90 films
French
19 films
German
9 films
Spanish
7 films
Japanese
6 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Danish
2 films
Turkish
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Alex’s most liked review

Alien Resurrection

★★★

Als ich diesen Film das erste mal gesehen habe, irgendwann 1999 oder 2000, wusste ich weder, wer Jean-Pierre Jeunet, noch wer Joss Whedon ist. Jetzt springen einen die Markenzeichen beider Personen geradezu an. Die Einstellungen, Farbwelten und das Knautschgesichter-Casting von Jeunet; die Dialogzeilen und Figurenkonstellationen von Whedon.

Whedon hat den…

More reviews

Alex’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Lisa Limone and Maroc Orange, a Rapid Love Story

Films watched in 2014

  • Paddington
  • The Water Diviner
  • Clouds of Sils Maria
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • One, Two, Three
  • Mommy
  • Earth to Echo
  • Age of Cannibals
  • Wolf Children
  • Nightcrawler
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Behind the Candelabra
  • Interstellar
  • Blue Is the Warmest Color
  • Two Days, One Night
  • The Judge
  • Antichrist
  • The Maze Runner
  • WALL·E
  • Gone Girl
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Mood Indigo
  • Silent Running
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Coherence
  • The Babadook
  • Mission: Impossible II
  • From Up on Poppy Hill
  • Under the Skin
  • Terminator 2: Judgment Day
  • About Time
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul
  • Captain Phillips
  • Moulin Rouge!
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Land Before Time
  • Get Shorty
  • Alien Resurrection
  • Not Fade Away
  • Happy-Go-Lucky
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Asterix and Cleopatra
  • Strange Days
  • Boyhood
  • United 93
  • Guardians of the Galaxy
  • The Party 2
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • All That Heaven Allows
  • You're Next
  • Aliens
  • Transformers: Age of Extinction
  • The Magnificent Ambersons
  • Pitch Perfect
  • Edge of Tomorrow
  • Riddick
  • X-Men: Days of Future Past
  • Repo Men
  • Life of Brian
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Fried Green Tomatoes
  • Bottle Rocket
  • Godzilla
  • Alien
  • Dead Man Walking
  • Thunder and the House of Magic
  • Jack and the Cuckoo-Clock Heart
  • Cheatin'
  • Minuscule: Valley of the Lost Ants
  • The Olsen Gang in Deep Trouble
  • Giovanni's Island
  • The Garden of Words
  • The Art of Happiness
  • Lisa Limone and Maroc Orange, a Rapid Love Story
  • The Boy Who Wanted to Be a Bear
  • Dom Hemingway
  • The Lego Movie
  • Snowpiercer
  • Her
  • Paris
  • The Party
  • Death Proof
  • A Coffee in Berlin
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Grand Budapest Hotel
  • Seven Psychopaths
  • Avatar
  • Oblivion
  • American Hustle
  • Mission: Impossible III
  • Hercules
  • Love Is Strange
  • Ugetsu
  • The Grand Budapest Hotel
  • Wreck-It Ralph
  • 12 Years a Slave
  • Lincoln
  • Amour
  • Asterix in Britain
  • This Is 40
  • Pacific Rim

Highly rated films Alex missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more