2016

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year in review

Alex’s highest rated films

  • Scarface

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Stefan Zweig: Farewell to Europe

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • 13th

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Joy

Jan 1

Most Watched

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
60 films
Comedy
42 films
Adventure
28 films
Family
24 films
Action
22 films
Fantasy
21 films
Animation
20 films
Romance
20 films
Thriller
16 films
Sci Fi
14 films
USA
87 films
UK
19 films
France
11 films
Canada
8 films
Germany
8 films
Ireland
5 films
Sweden
5 films
Denmark
3 films
Austria
3 films
Italy
3 films
English
106 films
French
13 films
Spanish
11 films
German
9 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Danish
2 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Romanian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Alex’s most liked review

Captain America: Civil War

★★½

Ich habe auf Twitter gelesen, dass einige dies für den besten der Marvel-Filme halten. Wahrscheinlich geht es ihnen wie der Academy, sie verwechseln "Best" mit "Most". "Civil War" ist der vollendete Comicserienfilm. Er hat keinen Anfang, kein Ende, keinen nennenswerten Plot, keinen Einsatz, keinen Sinn. Er lebt von wenigen "besonderen"…

More reviews

Alex’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Do the Right Thing
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Twilight
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Kevin Hart: Seriously Funny
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sicario
  • Scarface
  • Sing
  • Mean Streets
  • Room
  • Sing Street
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • American Honey
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Into the Woods
  • Arrival
  • 13th
  • John Wick
  • Trolls
  • Sleeper
  • Sleepless in Seattle
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Paterson
  • Beloved Sisters
  • Frankenweenie
  • Doctor Strange
  • Kubo and the Two Strings
  • The Nightmare Before Christmas
  • RoboCop
  • Stardust Memories
  • American Psycho
  • Finding Dory
  • Heaven's Gate
  • Do the Right Thing
  • Crimson Peak
  • What We Do in the Shadows
  • The Brothers Grimm
  • Au Revoir les Enfants
  • Captain Fantastic
  • The Girl with All the Gifts
  • Maggie's Plan
  • Wiener-Dog
  • The Secret Life of Pets
  • Ghostbusters
  • Star Trek Beyond
  • Toni Erdmann
  • The Assassin
  • The Nice Guys
  • Kevin Hart: Seriously Funny
  • Withnail & I
  • Stefan Zweig: Farewell to Europe
  • Sherlock: The Abominable Bride
  • High-Rise
  • The Lobster
  • Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • The Grey
  • Everybody Wants Some!!
  • Secret of the Wings
  • Glengarry Glen Ross
  • Warcraft
  • X-Men: Apocalypse
  • The Witch
  • The Commune
  • My Neighbor Totoro
  • Grizzly Man
  • A Bigger Splash
  • Shaun the Sheep Movie
  • Captain America: Civil War
  • Lights in the Dusk
  • Patton Oswalt: Talking for Clapping
  • The Jungle Book
  • The Jungle Book
  • Tinker Bell and the Pirate Fairy
  • Spotlight
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Spectacular Now
  • Tinker Bell
  • Trumbo
  • Zootopia
  • Ghostbusters
  • Maleficent
  • Calvary
  • Wild
  • The Princess and the Frog
  • Tremors
  • Man of Steel
  • 10 Things I Hate About You
  • Mustang
  • Smiles of a Summer Night
  • Mud
  • Neighbors
  • Mr. Turner
  • Hail, Caesar!
  • Blackfish
  • Big Eyes
  • The People vs. Fritz Bauer
  • Deadpool
  • Midnight Special
  • Annie
  • Office Space
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Hateful Eight
  • Anomalisa
  • Muppets Most Wanted
  • Twilight
  • Mistaken for Strangers
  • Brooklyn
  • Step Brothers
  • The Big Short
  • Locke
  • Beauty and the Beast
  • The Revenant
  • Force Majeure
  • Begin Again
  • Breaking the Waves
  • Joy

Highly rated films Alex missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro
  • Aquarius

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more