2018

Alex Matzkeit Alex Matzkeit’s year to date

Alex’s highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • The Director and The Jedi

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Hang the DJ

Jan 2

Last Film

The Incredibles

Jun 10

Genres, Countries & Languages

Drama
13 films
Adventure
8 films
Comedy
8 films
Sci Fi
8 films
Romance
7 films
Thriller
6 films
Action
6 films
Fantasy
5 films
Mystery
4 films
Animation
4 films
USA
23 films
UK
11 films
France
3 films
Japan
2 films
Germany
2 films
Italy
1 film
Brazil
1 film
Ireland
1 film
Belgium
1 film
English
26 films
Korean
2 films
French
2 films
Japanese
2 films
Spanish
1 film
Swahili
1 film
Italian
1 film
Russian
1 film
German
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Alex’s most liked review

Phantom Thread

★★★½

I respected this more than I liked it.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Mute
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Babys

Films watched in 2018

  • The Incredibles
  • Solo: A Star Wars Story
  • Steve Jobs
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Babys
  • The Director and The Jedi
  • You Were Never Really Here
  • Lady Bird
  • Crank
  • The Death of Stalin
  • Black Panther
  • Planet Earth II
  • Annihilation
  • The Post
  • Call Me by Your Name
  • Mute
  • The Shape of Water
  • Swiss Army Man
  • The Peanuts Movie
  • Phantom Thread
  • The Hidden Fortress
  • Mamma Mia!
  • Your Name.
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Killing of a Sacred Deer
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: Hang the DJ

Highly rated films Alex missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Avengers: Infinity War
  • Shoplifters
  • Isle of Dogs
  • Love, Simon

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more