Highest rated films

  • Anatomy of a Fall

    ★★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

  • Past Lives

    ★★★★

  • Asteroid City

    ★★★★

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★½

  • A Haunting in Venice

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • Glass Onion

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • The Fabelmans

    ★★★★

  • The Beasts

    ★★★★

  • Saint Omer

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • TÁR

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 51 Films logged
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Banshees of Inisherin

Jan 5

Last Film

Robin Robin

Dec 21

Diary Milestones

Luca
50th Dec 17

Most Watched

Elemental

twice

Genres, countries & languages

Animation
20 films
Adventure
20 films
Comedy
20 films
Drama
18 films
Family
18 films
Fantasy
14 films
Action
9 films
Sci Fi
8 films
Crime
6 films
Romance
6 films
USA
38 films
France
8 films
UK
6 films
Canada
4 films
Japan
4 films
Germany
3 films
Estonia
1 film
Ireland
1 film
Finland
1 film
English
39 films
French
4 films
Japanese
3 films
Estonian
1 film
German
1 film
Galician
1 film
Irish
1 film
Crime
Average 3.92
Drama
Average 3.64
Thriller
Average 3.60
Animation
Average 3.33
Family
Average 3.31
Fantasy
Average 3.29
Comedy
Average 3.27
Adventure
Average 3.08
Action
Average 2.94
Romance
Average 2.92
Japan
Average 4.25
France
Average 3.62
UK
Average 3.25
USA
Average 3.24
Canada
Average 2.75
French
Average 3.75
English
Average 3.23

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Alex’s most liked review

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

★★★★

Ich bin selbst überrascht, wie sehr ich ihn mochte. Innerhalb der Franchise-verseuchten Welt sein Herz am rechten Fleck zu haben ist no mean feat.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Ant-Man and the Wasp: Quantumania
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Lotte and the Moonstone Secret
Average weighted rating:

3.6

Films Alex watched in 2023

  • Robin Robin
  • Luca
  • The Beasts
  • The Quiet Girl
  • How to Train Your Dragon
  • Anatomy of a Fall
  • Kiki's Delivery Service
  • Killers of the Flower Moon
  • Speed
  • PAW Patrol: The Mighty Movie
  • The Creator
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • A Haunting in Venice
  • Tangled
  • Past Lives
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia
  • Elemental
  • No Hard Feelings
  • Return of the Jedi
  • John Mulaney: Baby J
  • Oppenheimer
  • Paradise
  • Barbie
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • My Neighbor Totoro
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Peter Pan
  • Frozen II
  • Elemental
  • Asteroid City
  • Cinderella
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Beau Is Afraid
  • The Passion of Joan of Arc
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Lotte and the Moonstone Secret
  • Saint Omer
  • The Fabelmans
  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • Passages
  • Robin Hood
  • TÁR
  • Moana
  • Don't Look Up
  • Encanto
  • Tokyo Story
  • Glass Onion
  • White Noise
  • The Banshees of Inisherin

World map

Highly rated films Alex is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • Godzilla Minus One
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more