RSS feed for Alex

Alex has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
05
I Snuck Off the Slave Ship

I Snuck Off the Slave Ship

×
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
Edit this entry  
16
My First Film

My First Film

2018
×
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
10
Lemonade

Lemonade

2016
×
Edit this entry  
10
Rocio

Rocio

×
Edit this entry  
08
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
03
Silica

Silica

2017
×
Edit this entry  
22
Self-Portrait: Window in 47KM

Self-Portrait: Window in 47KM

2019
×
Edit this entry  
21
Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital, September 1–December 13, 1982

Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital, September 1–December 13, 1982

1983
×
Edit this entry  
21
I Choose Darkness

I Choose Darkness

2009
×
Edit this entry  
21
Le Matin

Le Matin

2007
×
Edit this entry  
21
Altair

Altair

1995
×
Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
13
Distancing

Distancing

2019
×
Edit this entry  
13
Horta

Horta

2017
×
Edit this entry  
13
Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

2017
×
Edit this entry  
13
A Return

A Return

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
This Taco Truck Kills Facists

This Taco Truck Kills Facists

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Volta

Volta

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
El Valley Centro

El Valley Centro

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★½
Edit this entry  
02
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★
Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★½
Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
26
Illusions

Illusions

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Stranger in Paradise

Stranger in Paradise

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Goodbye Thelma

Goodbye Thelma

2019
×
Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Best of Luck with the Wall

Best of Luck with the Wall

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Distant Constellation

Distant Constellation

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
In Paraguay

In Paraguay

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Applied Pressure

Applied Pressure

×
★★★
Edit this entry  
03
Once It Started It Could Not End Otherwise

Once It Started It Could Not End Otherwise

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Voice on the Line

Voice on the Line

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tropical Depression

Tropical Depression

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
The Drift

The Drift

2007
×
★★★½
Edit this entry