Sort by

Alex has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas U.S.A.

Christmas U.S.A.

1949
×
Edit this entry  
29
Thlípsi

Thlípsi

2018
×
Edit this entry  
29
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Only Dream Things

Only Dream Things

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Louis Riel for Dinner

Louis Riel for Dinner

2014
×
Edit this entry  
25
The Hall Runner

The Hall Runner

2014
×
Edit this entry  
25
Sinclair

Sinclair

2010
×
Edit this entry  
25
Spanky: To the Pier and Back

Spanky: To the Pier and Back

2008
×
Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
22
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
Edit this entry  
03
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uninspired

Uninspired

2018
×
Edit this entry  
25
The Diving Horse

The Diving Horse

1899
×
Edit this entry  
21
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faucets

Faucets

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

2012
×
Edit this entry  
06
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

1983
×
Edit this entry