Alex O'Brien has logged 94 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Second Act

Second Act

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry