alexplainlater has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Intruder

The Intruder

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vick

Vick

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who Killed Garrett Phillips?

Who Killed Garrett Phillips?

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nate Bargatze: The Tennessee Kid

Nate Bargatze: The Tennessee Kid

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Madness in the Method

Madness in the Method

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry