alex has logged 59 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prime Time

Prime Time

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
½
Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Believer

The Believer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry