Alex has logged 115 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Days

Seven Days

2010
×
★½
Edit this entry  
18
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Priest

Priest

2011
×
½
Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon the Movie: Genesect and the Legend Awakened

Pokémon the Movie: Genesect and the Legend Awakened

2013
×
★½
Edit this entry  
08
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Epic

Epic

2013
×
Read the review Edit this entry