• Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

    I can say that it is not a disappointment and most definitely worth the watch.

    I'm still revving from it

  • Hector and the Search for Happiness

    Hector and the Search for Happiness

    ★★

    Meh.

    I mean I wasn't really expecting much from this... but I guess it was a tad better than expected.

    Just a tad, not much.

  • Days of Heaven

    Days of Heaven

    ★★★★★

    "...so that your days and the days of your children may be many in the land the Lord swore to give your ancestors, as many as the days that the heavens are above the earth"

  • The King's Speech

    The King's Speech

    ★★★★

    Shit
    shit
    shit
    shit
    shit
    shit
    titties

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    OMG
    2 hours of pure adrenline! Absolutely amazing! I'm still revving! Beautifully shot and some brilliant stunts and action!

    I had been hearing a lot about the feminist aspect of the film, and there is a lot but I feel like it fits so damn well.

    A MUST WATCH! Preferebly in 3D at the cinema.

  • The Changeling

    The Changeling

    ★★★★

    I've been meaning to watch this for a while, and I have to say it was worth the wait. Genuinely creepy and terrifying!

    The mood building at the start was long, but once it got going.. damn.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    Question 5. Do you want to be with me?"

    Wow....
    What a great watch!
    Very creeped out throughout though. AI is just creepy

    Would not be surprised if Google is doing this at the moment

  • It Follows

    It Follows

    ★★★★

    So I slept with the window open as an escape route

    None of that shit is getting into my house

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★½

    Ingmar Bergman du gud

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★½

    A confusingly terrifying film

    So I was genuinely intrigued by the first three quarters of the film. Then it went haywire. Couldn't tell what was happening half the time and it all seemed so rushed. They could have probably dragged the ending out a bit more.

    SO MANY UNANSWERED QUESTIONS! So so frustrating

    Don't watch if you are epileptic. Watch if you want a scare followed by a very thought ridden sleep.

  • Misery

    Misery

    ★★★★★

    A thriller so intense you'll want to hide under your covers and peel your eyelids back to watch at the same time!

    This is still one of my favourite Stephen King renditions, and probably always will be! Nothing beats Kathy Bates as Annie Wilkes, nothing!

    Probably just repeating myself from my last review but WATCH THE COCK-A-DOODIE FILM!!

  • Oblivion

    Oblivion

    ★★

    Just.... what?