Sort by

Alex 🇺🇦 has logged 583 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swearnet: The Movie

Swearnet: The Movie

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead in 5 Heartbeats

Dead in 5 Heartbeats

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sink the Bismarck!

Sink the Bismarck!

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sniper: Legacy

Sniper: Legacy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Captive

The Captive

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
My Bodyguard

My Bodyguard

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
247°F

247°F

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Truman

Truman

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ransom

Ransom

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
26
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Richard Nixon

The Assassination of Richard Nixon

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry