RSS feed for Alex

Alex has logged 52 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wizards

Wizards

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gideon's Army

Gideon's Army

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry