Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sun and Concrete

Sun and Concrete

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
20
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
Edit this entry  
14
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
Edit this entry  
14
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
Edit this entry  
14
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
Edit this entry  
14
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
Edit this entry  
14
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
Edit this entry  
07
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Puff: Wonders of the Reef

Puff: Wonders of the Reef

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Breaking2

Breaking2

2017
×
Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Expedition Everest

Expedition Everest

2020
×
Edit this entry  
23
Explorer: The Last Tepui

Explorer: The Last Tepui

2022
×
Edit this entry  
18
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
18
Blush

Blush

2021
×
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Drug Nation

Drug Nation

2022
×
Edit this entry