Sort by

Alexander has logged 106 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Egg

The Egg

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
28
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
23
Playing God

Playing God

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lindenberg! Mach dein Ding

Lindenberg! Mach dein Ding

2020
×
Edit this entry  
20
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Felix Lobrecht: Hype

Felix Lobrecht: Hype

2020
×
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Professor

The Professor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry