Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • The Grinch

    ★★★½

  • Every Day

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Patriots Day

    ★★★★½

  • Blue Planet II

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Wonder

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Thor: Ragnarok

May 12

Last Film

The Spectacular Now

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
19 films
Adventure
17 films
Sci Fi
14 films
Comedy
11 films
Drama
10 films
Fantasy
9 films
Family
6 films
Thriller
4 films
Animation
4 films
Romance
3 films
USA
31 films
UK
3 films
Germany
2 films
Bahamas
1 film
Japan
1 film
Italy
1 film
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
English
31 films
German
2 films
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 84

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Blue Planet II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Amazing Bulk
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Wild Soccer Bunch 6
Average weighted rating:

1.6

Films Alexander watched in 2018

  • The Spectacular Now
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Grinch
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Imitation Game
  • Every Day
  • Patriots Day
  • Ready Player One
  • Deadpool 2
  • Drive
  • Independence Day
  • Pacific Rim: Uprising
  • Tomb Raider
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Arrival
  • Sing
  • The Wild Soccer Bunch 6
  • The Wild Soccer Bunch 4
  • Sharknado
  • The Amazing Bulk
  • Wonder
  • Finding Dory
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Once Upon a Time in the West
  • Pirates of Silicon Valley
  • Ghostbusters
  • Rampage
  • Flight
  • Her
  • Avengers: Infinity War
  • Blue Planet II
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok

World map

Highly rated films Alexander is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Burn the Stage: The Movie
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more