Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • 100.000 – Everything I never wanted

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Shazam!

Jan 6

Most Watched

A Beautiful Day in the Neighborhood

twice

The Truman Show

twice

Knives Out

twice

Portrait of a Lady on Fire

twice

Aladdin

twice

Last Film

Avengers: Age of Ultron

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
53 films
Comedy
42 films
Adventure
26 films
Family
23 films
Action
21 films
Sci Fi
17 films
Animation
17 films
Fantasy
16 films
Thriller
16 films
Romance
14 films
USA
84 films
UK
13 films
Germany
11 films
France
8 films
China
8 films
India
4 films
Canada
4 films
Sweden
3 films
Netherlands
2 films
Hong Kong
1 film
English
88 films
German
10 films
French
5 films
Dutch
1 film
Korean
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 67 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Alexander’s most liked review

100.000 – Everything I never wanted

100.000 – Everything I never wanted

★★★★

Schöne Geschichte.
Etwas Zäh am Anfang und man hat nicht immer den überblick, was grade passiert, aber das gehört bei Fynn auch irgendwie dazu.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Dolittle
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

48 HOURS BACKSTAGE with Felix Lobrecht
Average weighted rating:

3.5

Films Alexander watched in 2020

  • Avengers: Age of Ultron
  • The Current War
  • Captain America: Civil War
  • Soul
  • 1917
  • Home Alone
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Egg
  • A Christmas Carol
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Queen's Gambit
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Grinch
  • 25 km/h
  • The Foreigner
  • Cars
  • About Time
  • A Trip to the Moon
  • Steamboat Willie
  • Playing God
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Lindenberg! Mach dein Ding
  • Over the Moon
  • Les Misérables
  • Ghost in the Shell
  • Joker
  • Her
  • Felix Lobrecht: Hype
  • Gone Girl
  • Baby Driver
  • The Boys in the Band
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Imitation Game
  • The Professor
  • The Truman Show
  • The Gentlemen
  • Dunkirk
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Social Dilemma
  • Arrival
  • Blow the Man Down
  • Swiss Army Man
  • Little Women
  • Hustlers
  • First Man
  • Men in Black: International
  • The Truman Show
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Mission: Impossible
  • Frozen II
  • Felix Lobrecht LIVE - Kenn ick
  • Knives Out
  • Knives Out
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Anna
  • 48 HOURS BACKSTAGE with Felix Lobrecht
  • Brittany Runs a Marathon
  • Chef
  • Smallfoot
  • Dug's Special Mission
  • For the Birds
  • My Spy
  • Men in Black II
  • Apollo 11
  • Onward
  • Rocketman
  • Dolittle
  • Long Shot
  • Jumanji: The Next Level
  • Border
  • Paddington
  • Midsommar
  • Ralph Breaks the Internet
  • Portrait of a Lady on Fire
  • A Dog's Journey
  • System Crasher
  • Close to the Horizon
  • 100.000 – Everything I never wanted
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth
  • The Wolf of Wall Street
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Girl
  • Moana
  • Hotel Transylvania 2
  • Ad Astra
  • Tully
  • Taken 2
  • Aladdin
  • Aladdin
  • Angel Has Fallen
  • Vortex
  • Ford v Ferrari
  • A Star Is Born
  • Parasite
  • The Grand Budapest Hotel
  • Uncut Gems
  • What Men Want
  • Downton Abbey
  • The Post
  • Gattaca
  • Jojo Rabbit
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Alita: Battle Angel
  • Shazam!

World map

Highly rated films Alexander is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more