Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Encanto

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Hawkeye

    ★★★★

  • The Houseboat

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Chef

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Piper

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Thor: Ragnarok

Jan 1

Most Watched

Wolfwalkers

twice

Thor: The Dark World

twice

Fantastic Mr. Fox

twice

Last Film

Encanto

Dec 29

Genres, countries & languages

Adventure
27 films
Comedy
27 films
Action
24 films
Drama
24 films
Animation
17 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
13 films
Family
13 films
Thriller
12 films
Crime
9 films
USA
62 films
UK
11 films
China
4 films
Germany
4 films
Canada
3 films
France
3 films
Ireland
2 films
Luxembourg
2 films
Lithuania
1 film
Czechia
1 film
English
70 films
German
2 films
Korean
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 82

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Tammy
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Here We Are: Notes for Living on Planet Earth
Average weighted rating:

3.6

Films Alexander watched in 2021

  • Encanto
  • Red Notice
  • Hawkeye
  • Spider-Man: Homecoming
  • No Time to Die
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Farewell
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Free Guy
  • Palm Springs
  • City of Lies
  • Catch Me If You Can
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • In the Aisles
  • F9
  • Black Widow
  • Loop
  • Casino Royale
  • Loki
  • The Rock
  • Pulp Fiction
  • Black Mirror: The National Anthem
  • The Houseboat
  • Luca
  • Doctor Dolittle
  • Wolfwalkers
  • Seaspiracy
  • Here We Are: Notes for Living on Planet Earth
  • Greyhound
  • Wolfwalkers
  • Knives Out
  • Avengers: Age of Ultron
  • Chernobyl
  • Guardians of the Galaxy
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Tenet
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Piper
  • history of the entire world, i guess
  • Parasite
  • WandaVision
  • Thor: The Dark World
  • Bao
  • Cosmos Laundromat
  • Chef
  • The Secret Life of Pets 2
  • The Gentlemen
  • I Care a Lot
  • Night on Earth
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Sound of Metal
  • Men in Black
  • Yes, God, Yes
  • Tammy
  • The King of Staten Island
  • The Shawshank Redemption
  • Hair Love
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Moonlight
  • Radioactive
  • Do You Like to Read?
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Grand Budapest Hotel
  • Assault on Wall Street
  • Canvas
  • If Anything Happens I Love You
  • Fantastic Mr. Fox
  • Thor: Ragnarok

World map

Highly rated films Alexander is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more