• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The One and Only Ivan

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Waves

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★½

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • The Death of Dick Long

    ★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • Instant Family

    ★★★

  • Bird Box

    ★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • High Life

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • The Nightingale

    ★★★½

  • Vox Lux

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★

  • A Simple Favor

    ★★

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Little Woods

    ★★

  • Zoe

    ★★

  • Paterno

    ★★★

  • Season of the Devil

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Madeline's Madeline

    ★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Searching

    ★★★★