Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
White God

White God

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Woman Thou Art Loosed

Woman Thou Art Loosed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
29
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry