Sort by

Alex has logged 506 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
25
Judi Dench: All the World's Her Stage

Judi Dench: All the World's Her Stage

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Crooked House

Crooked House

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
9/11

9/11

2017
×
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Edit this entry  
25
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Edit this entry  
24
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only the Wind Is Heard

Only the Wind Is Heard

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Edit this entry  
19
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rent

Rent

2005
×
½
Edit this entry  
13
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Love Never Dies

Love Never Dies

2012
×
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dark River

Dark River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry