RSS feed for Alex

Alex has logged 40 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The High

The High

2014
×
Edit this entry  
31
Band Battle

Band Battle

×
Read the review Edit this entry  
31
Hereafter

Hereafter

2015
×
Edit this entry  
31
Brother's Paradise

Brother's Paradise

2017
×
Edit this entry  
31
King Candy

King Candy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sauce

Sauce

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
Edit this entry  
22
One Minute Puberty

One Minute Puberty

2011
×
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Judy Moody and the Not Bummer Summer

Judy Moody and the Not Bummer Summer

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Box

The Box

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
Edit this entry  
06
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
Edit this entry  
05
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elephant

Elephant

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Edit this entry  
02
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry