Alexander has logged 239 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Quicksilver

Quicksilver

1986
×
★★½
Edit this entry  
10
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The House

The House

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Presidio

The Presidio

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Woods

The Woods

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Relic

The Relic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Edit this entry