Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Believers

The Believers

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Zatoichi at Large

Zatoichi at Large

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hole

The Hole

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Land

Land

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Collector

The Collector

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Split Second

Split Second

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The New Daughter

The New Daughter

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Radius

Radius

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
YellowBrickRoad

YellowBrickRoad

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bit

Bit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry