RSS feed for Alfredo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Libris: New York Public Library

Ex Libris: New York Public Library

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Haute Cuisine

Haute Cuisine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
His Master's Voice

His Master's Voice

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dawn

Dawn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Custody

Custody

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aloys

Aloys

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
At the Runway's Edge

At the Runway's Edge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Didn't Dare to Tell You

I Didn't Dare to Tell You

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mountain

The Mountain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Scythian Lamb

The Scythian Lamb

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Destruction Babies

Destruction Babies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hedi

Hedi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Eye for Beauty

An Eye for Beauty

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Hannah

Hannah

2017
×
★★
Edit this entry  
01
The Insult

The Insult

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry