RSS feed for Alfredo

Alfredo has logged 135 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Paradise

Paradise

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Judge Archer

Judge Archer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sword Identity

The Sword Identity

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ode to Time

Ode to Time

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
76 Minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami

76 Minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Take Me Home

Take Me Home

2016
×
Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bold, the Corrupt and the Beautiful

The Bold, the Corrupt and the Beautiful

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Education

Love Education

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free and Easy

Free and Easy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Merci pour le Chocolat

Merci pour le Chocolat

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry