RSS feed for Alfredo

Alfredo has logged 198 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
António One Two Three

António One Two Three

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Savage

Savage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vision

Vision

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Image Book

The Image Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
At War

At War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Xiao Mei

Xiao Mei

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Father

Father

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
United States of Love

United States of Love

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Le Brio

Le Brio

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dying to Survive

Dying to Survive

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadow

Shadow

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bao Bao

Bao Bao

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry