• Kadaseela Biriyani

    ★★½

  • Dhamaka

    ½

  • Thinkalazhcha Nishchayam

    ★★½

  • Sardar Udham

    ½

  • House of Secrets: The Burari Deaths

    ½

  • Dune

    ★★½

  • Shershaah

    ½

  • Memoria

  • Titane

  • Drive My Car

    ★★★½

  • Ray

    ½

  • Ajeeb Daastaans

    ½

  • Karnan

    ½

  • Nayattu

    ★★½

  • Joji

    ★★½

  • Even Fake Flowers Have Scent on Happy Days

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ½

  • Seaspiracy

    ½

  • Drishyam 2

  • Churuli

    ★★★

  • The Great Indian Kitchen

  • The White Tiger

    ½

  • AK vs AK

    ½

  • Paava Kadhaigal

  • Chhalaang

    ½

  • The Queen's Gambit

  • Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

    ★★★½

  • Lata

    ½

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ½

  • The Disciple

    ★★★★½

  • All or Nothing: Tottenham Hotspur

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ½

  • Shakuntala Devi

    ½

  • Raat Akeli Hai

    ½

  • A Suitable Boy

    ½

  • Dil Bechara

    ½

  • Gulabo Sitabo

    ★★★★

  • Tape 39

    ★★½

  • Angrezi Medium

  • Days

  • Thappad

    ★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★½

  • Popcorn Monkey Tiger

  • Minari

    ★★★

  • Air Conditioner

    ★★★

  • Chhapaak

    ½

  • Ghost Stories

  • Mardaani 2

    ½

  • Little Women

    ★★½

  • 1917

    ½

  • Max Richter's Sleep

    ★★★

  • Bala

    ½

  • Ujda Chaman

    ½

  • Doctor Sleep

    ½

  • Gamak Ghar

    ★★½

  • Asuran

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Section 375

    ½

  • Jojo Rabbit

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Jallikattu

    ★★★½

  • Hava, Maryam, Ayesha

    ★★★

  • Chhichhore

    ½

  • Joker

  • First Cow

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Posham Pa

    ½

  • Mission Mangal

    ½

  • Vitalina Varela

    ★★★★