RSS feed for Elijah

Elijah has logged 195 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry