RSS feed for Elijah
  • Just Mercy

    Just Mercy

    ★★★★

    Strong performances from Michael B. Jordan and Jamie Foxx help propel a story that’s unfortunately all too familiar.

  • Underwater

    Underwater

    ★★★

    As far as Alien ripoffs go, this isn’t horrible. Kristen Stewart is certainly giving her all to this performance. I also have to give the movie credit for diving right into the chaos of its premise. It just fails to deliver much of anything beyond “Alien, but underwater!”

  • Dolittle

    Dolittle

    So this is how Robert Downey Jr. decides to follow up a career-redefining role that lasted for a decade. Yikes.

  • Like a Boss

    Like a Boss

    ★★

    When I first saw the trailer months ago, I had two thoughts: 1) this is going to be predictable and more than likely bad, and 2) I’m still going to laugh a fair amount. I was not wrong.

  • The Grudge

    The Grudge

    ★½

    I felt myself developing a grudge of my own while watching this – a grudge against whoever decided to squander this promising cast on a dud of a film.

  • Queen of Katwe

    Queen of Katwe

    ★★★½

    Disney's latest sports-related inspirational film engages in spite of its predictability.

    Read my full review here.

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven

    ★★

    The Magnificent Seven should've dropped the adjective.

    Read my full review here.

  • Bridget Jones's Baby

    Bridget Jones's Baby

    ★★★★

    Bridget Jones's Baby is a surprisingly bouncy bundle of joy.

    Read my full review here.

  • Blair Witch

    Blair Witch

    ★★★½

    Blair Witch can't live up to the original, but it makes a valiant effort.

    Read my full review here.

  • Snowden

    Snowden

    ★★½

    Snowden presents a look at its subject for those who don't want to watch Citizenfour.

    Read my full review here.

  • The Hollars

    The Hollars

    ★★★½

    John Krasinksi makes The Hollars warm and pleasant.

    Read my full review here.

  • Sully

    Sully

    ★★½

    Sully fails to deliver a film worthy of its namesake.

    Read my full review here.