AliBouzari has written 15 reviews for films rated ★★½ .

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★½

    Although this movie was a visual triumph, and has it's fun moments it leaves so much to be desired in terms of story. To base a sci-fi concept this heavily on a mother-daughter relationship justseems lazy

  • They Live

    They Live

    Just another Carpenter movie I don't really get. And what the fuck was up with the fight scene? the main character tries to convince his friend to try the sunglasses on but he refuses, this leads to a long fight scene that is just crazy, they almost kill each other, still not sure if it was funny or just weird

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★½

    Well this was overrated. All the noise it made, all the hype was for nothing. It reminded me of Money Heist, that shit was vastly more overrated than this one even. I don't know if it's because of marketing or what that these mediocre works go viral, or maybe the audience is just immature and gullible. Whatever it is, just stop 😂

  • American Assassin

    American Assassin

    ★★½

    As an Iranian I don't give a flying fuck what this movie says directly or indirectly about Iran or Iranians, government or people, why don't I care? Cause it's a fucking work of fiction, they can do or say whatever they want, so chill comrades, don't shoot this director. And to be frank any country, religion, principle, or organization, etc. that is so fragile it could be threatened by a work of fiction should just be abandoned by all members…

  • Tau

    Tau

    I have a hard time believing, Tau, one of the most advanced AIs in the future, is manipulated by Maika Monro'e cleavage

  • Helter Skelter

    Helter Skelter

    ★★½

    The acting was really good, the rhythm and the cinematography of the movie was to my liking as well. What I couldn't bear was the screenplay, specifically, the dialogue writing. The whole idea of the movie is: women make a mistake when they only care about beauty, through beauty products and plastic surgeries, they become more beautiful but emptier, everyday. So, this message is just repeated too many times through the dialogue of the leading character and other characters directly,…

  • Dead or Alive 2: Birds

    Dead or Alive 2: Birds

    ★★½

    Such a step down from the original Dead or Alive, I love Miike so much that just drop everything and run to watch his movies when it's finished downloading. I was very disappointed in this, of course, it begins very nicely, but it falls into a mundane story with the two killers hanging about, not eventful at all. There's no signs of Miike’s cut-throat editing, instead it has some seriously dull flashbacks into their childhood, worst of all it wants to introduce a certain sentimentality about gangsters the we’ve witnessed in Takeshi Kitano movies, but Miike fails to deliver unfortunately.

  • Man Bites Dog

    Man Bites Dog

    ★★½

    Less than 5 minutes in, I just thought this is so much like The Office (US), both mockumentaries try to be as politically incorrect as possible in their respective country/era. Man bites dog obviously enjoys more freedom but the jokes were mediocre at best unlike The Office; the movie didn't make me laugh, the main character, is an extrovert murderer that has an inferiority complex, being filmed by a crew he acts and tries to be something more than he is by…

  • Audition

    Audition

    ★★½

    The audition is an audition for something greater, to me the whole movie is terribly unsurprising; not one single scene caught me off guard, if you are a Miike fan you know that grossness and chopped off body parts is a must, and I really love Miike for it, but in this one, the grossness just came out as excessively pointless. 
    How the timeline cuts back and forth in a feverish style was the only good thing about it, other…

  • Cam

    Cam

    ★★½

    Thematically similar to that famous Hotshot episode of black mirror, as a girl faces confusion of identity in a metaphorical story while she tries to reach fame/money/better life. Although the setting doesn't point to a time in the future, the plot definitely takes a turn towards a more bizarre time in society. 

    I don't know what to say about these movies, there are lots of them, a very interesting mystery is created which is the good thing about the movie,…

  • Men at Work

    Men at Work

    ★★½

    The screenplay enjoys a very unique idea, I really want to know what was the turn of events that sparked this idea, and I really want to know if the stone was real or not. The existential crisis of half of a dozen people finds a peculiar outlet to manifest itself in this story, that's the best thing about the script. But it was by no means a comedy, I barely smiled, the situation they find themselves in is somehow funny but that's about it. The performances borderline horrible, these actors could do much better than this, believe me.

  • Fahrenheit 451

    Fahrenheit 451

    ★★½

    Was this really you Francois?  Utterly redundant, talk about being out of your comfort zone! Many great European directors poop when they switch to English