Sort by

alice 🌸 has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
She's All That

She's All That

1999
×
★
Read the review Edit this entry  
13
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stuff

Stuff

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Creation Stories

Creation Stories

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Monkey

Monkey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry