RSS feed for Alice
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Curse of Downers Grove

The Curse of Downers Grove

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Preservation

Preservation

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

1999
×
★½
Edit this entry  
28
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Story

True Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry