RSS feed for Alice

Alice has logged 137 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Curse of Downers Grove

The Curse of Downers Grove

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Preservation

Preservation

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

1999
×
★½
Edit this entry  
28
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Story

True Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Preservation

Preservation

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry