RSS feed for Alice

Alice has logged 34 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
12 O’Clock Boys

12 O’Clock Boys

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry