RSS feed for Alice
  • Rare Exports: A Christmas Tale

    Rare Exports: A Christmas Tale

    Full review; youtu.be/RcnWA_tRBxc

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★★

    Full review; youtu.be/RcnWA_tRBxc

  • The Master

    The Master

    ★★★★★

    I read somewhere that this film is a love story between Lancaster and Freddie. Reading the film this way makes so much sense and brings a beautiful and heartfelt feeling behind many otherwise bizzare scenes.
    The film is long with no clear plot so if you don't have the time to sit down an appreciate a well acted, well made film such as this you may find it dull, however this is a complex film that deals with a lot of complex characters expertly.
    I have so much time for this film

  • Troll Hunter

    Troll Hunter

    ★★★★

    Would recommend

  • Project Nim

    Project Nim

    ★★★★★

    I just cried for an hour and a half.
    If you haven't seen it you should

  • Dark Star

    Dark Star

    ★★½

    I am not even sure what was going on with most of this film but it was a fun watch
    www.youtube.com/watch?v=vp0owJIyxdc

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    One of my all time favorites. This is a well made movie with great casting
    www.youtube.com/watch?v=vp0owJIyxdc

  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

    Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

    ★★½

    Originally published : blogvodfilm.wordpress.com/
    At times Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer seems to be more about the struggles of making a documentary when surrounded by difficult people than about what is ultimately a tragic, crazy story about a woman who turned to murder. While Broomfield's documentary is interesting- and never boring- it's also nothing new when it comes to true crime docs. The most interesting moments are when we are shown what it's really like to make…

  • Straight Outta Compton

    Straight Outta Compton

    ★★★★

    Way more interesting than I assumed it would be. Way more engaging than I assumed it would be. Some sad moments, some happy moments- quite emotional and I wasn't expecting it.
    Very pleased I did watch this because I almost didn't, and yes it is an undeniably cool film.

  • Misery

    Misery

    ★★★★

    Kathy Bates was made for this role, and she is brilliant in it. Starring alongside Bates is, James Caan, playing famous author Paul Sheldon. After a car crash Sheldon is left severely injured, that is until nurse Annie comes to save him. What was a blessing quickly turns into months of abuse and what I assume to be the worst book ever written.
    Caan's performance is also extremely strong and between them they do most of the heavy lifting in…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★

    First I want to say that I really like Mark Ruffalo but in this particular role there was something pained and undeniably awkward about the whole act. It became mildly distracting to me, I don't know, maybe I'm the only one who felt that way.
    Aside from that Spotlight to me had an powerful slow burn, although I knew what the film was about there were countless moments where I, just like The Boston Globe, had no idea what I…

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★★

    Full review : blogvodfilm.wordpress.com/
    Everybody knows I love John Carpenter and Big Trouble in Little China is not Carpenters best film, but it is an action comedy jammed full of fun. Before watching Big Trouble in Little China the only Carpenter films I’d seen had been very much seated in the horror genre. BUT despite not being the type of horror film I know Carpenter for the whole thing is drenched in his style.

    Trucker Jack Burton (Kurt Russell- who…